خانه ای در زیر آب


در مورد خانه هایی که در اینده ساخته خواهند شد چیز های زیادی گفته شده است. مهندسان، معماران، طراحان و بسیاری دیگر صدها طرح مختلف ارائه داده اند. جالب اینکه تقریباً همه ی این طرح ها متناسب با محیط زیست و در جهت پایداری آن هستند. طرح هایی که جسورانه تر و جالب تر هستند از اقیانوس برای زمینه ی طرح های خود استفاده کرده اند. یعنی اگر سطح زمین تمام شود ما به دریا رو خواهیم آورد؟ تریلوبیس 65 یکی از این طرح ها می باشد که با وجودی که بسیار عملی و امید بخش است اما در حد توان همگان هم نخواهد بود.قیمتی که برای این خانه ی شناور تخمین زده شده برابر با 4 ملیون دلار است. شکل این خانه از شکل یک جانور ماقبل تاریخ به نام تریلوبایت که در دریاها می زیسته الهام گرفته شده است. اما هیچ چیز دیگر این خانه ماقبل تاریخی نیست، بلکه با مدرن ترین تجهیزات و تکنولوژی تجهیز شده است. خصوصاً وقتی پای تولید انرژی در میان باشد. در این خانه از سیستم های دوستدار طبیعت، انرژی خورشیدی و سلول های تهنشین شده توسط انرژی باد استفاده می شود. برخی از تکنولوژی های به کار رفته در این طرح در همکاری با آژانس فضای اروپا انجام شده است.


این خانه توسط گروه طراحی جیانکارلو زما در سال 2001 میلادی ساخته شده و تنها کار جالب از سازنده اش نیست. این شرکت کارنامه ای بزرگ و بسیار خلاقانه در این زمینه دارد. طرح کلی این بنا بسیار ساده است با حجمی بیضی شکل به طول20 متراز 4 سطح یا طبقه ساخته شده است که توسط یک راه پله ی فنری شکل در وسط به یکدیگر وصل می شوند. پایین ترین طبقه یک حباب شیشه ای بزرگ است که تماشای مناظر زیر آب را امکان پذیر می کند در حالی که سایر طبقات اتاق های خواب، غذاخوری، نشیمن و اتاق کنترل را شامل می شوند.

جنبه ی بسیار جالب این خانه ی قایقی این است که می توانند با سایر خانه های مثل خود یکی شوند و یک مجموعه ی کوچک شناور را تشکیل دهند. برای این کار در قسمت عقبی یک شکل دایره ای وجود دارد که داخل یک کرجی دایره ای شکل محکم می شود و به این ترتیب به سایر خانه ها وصل می شود. بدون شک این ایده مناسب آینده است.

/ 0 نظر / 20 بازدید